पोस्ट विवरण
User Profile

ଡିସେମ୍ବର ଶେଷରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ |

सुने

ଡିସେମ୍ବର ମାସ ଶେଷରେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଭଲ ଅମଳ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | କେତେକ ଫସଲ ପାଇଁ ଏହା ଜଳସେଚନର ସମୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେତେକ ଫସଲ ପାଇଁ ଏହା କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ | ବିଭିନ୍ନ ଫସଲରେ କରାଯାଇଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

  • ଗହମ: ଠିକ୍ ସମୟରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଫସଲରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରତି 15 ରୁ 20 ଦିନରେ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ଚାନା: ଗ୍ରାମର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଖୋଳିବା | ଏହା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଶାଖା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରେ | ଗ୍ରାମ ଫସଲକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ଲିଟର ପାଣିରେ ml ୦ ମି.ଲି ଟେବୁକୋନାଜୋଲ ମିଶାଇ ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳରେ ରଖନ୍ତୁ।

  • ବର୍ସିମ୍: ଅକ୍ଟୋବରରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ବର୍ସିମର ପ୍ରଥମ ଅମଳ ନିଅ | ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରୁ to ରୁ cm ସେମି ଉଚ୍ଚରେ ଅମଳ | ଅମଳ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଜଳସେଚନ କରନ୍ତୁ |

  • ଚିଲି: ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୃଣକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ | ଏହା ପରେ କ୍ଷେତରେ ମଲଚିଂ କର |

  • ମେଣ୍ଟା: ମେଣ୍ଟା ଚାଷ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏଥିପାଇଁ 16 ରୁ 20 କିଲୋଗ୍ରାମ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, 20 ରୁ 24 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ 16 ରୁ 18 କିଲୋଗ୍ରାମ ପୋଟାଶ ମିଶାଇ ଏକର ଜମିରେ 40 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗା cow ଗୋବର ହଳ କରନ୍ତୁ | କ୍ଷେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ବୁଣନ୍ତୁ |

  • ଲିଚି: ଲିଚି ବଗିଚାରେ ଜଳସେଚନ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହି ସମୟରେ ଜଳସେଚନ ନୂତନ ପତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଏକ ମନଜର ରୋଜଗାର କରେ | ଯାହା ଅମଳ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ଏକ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରନ୍ତି ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

Pramod

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ