पोस्ट विवरण
User Profile

ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍: ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ଏହି କିସମଗୁଡିକ ଚାଷ କରନ୍ତୁ |

सुने

ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଆଇରନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହାର ଚାଷ ମଧ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ | ଡ୍ରମ୍ଷ୍ଟିକ୍ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଏହାର ଡାଲି ବିକ୍ରୟ ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ପତ୍ର ଏବଂ ଗଛର ଛେଳି ବିକ୍ରି କରି ଭଲ ଲାଭ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହାର ପତ୍ରଗୁଡିକ ପଶୁ ଫିଡ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ପତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ଓଜନ ବ increases ିଥାଏ | ଅନେକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ medicines ଷଧ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ମଞ୍ଜି, ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୂଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ତେଣୁ ଏହାର ଚାହିଦା ସର୍ବଦା ଥାଏ | ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ର କେତେକ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଡ୍ରାମଷ୍ଟିକ୍ ର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଜାଫ୍ନା ମୋରିଙ୍ଗା: ଏହି କିସମର ପୋଡ ଲମ୍ବ 60 ରୁ 90 ସେମି | ପୋଡ଼ଗୁଡ଼ିକ ନରମ ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ବର୍ଷକୁ 350 ରୁ 400 ବିନ୍ ଅମଳ ହୁଏ |

  • ଚାଭାକାଚେରି ମୁରିଙ୍ଗା: ଏହାର ପୋଡ଼ର ଲମ୍ବ 90 ରୁ 100 ସେ.ମି. ଏହାର ପୋଡ଼ାରେ ଅଧିକ ଗୁଣ୍ଡ ଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର ବାଇଗଣ ଚାମଚ ତିଆରି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ |

  • ଧନରାଜ: ଏହି କିସମର ଚାଷ ମଞ୍ଜି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି କିସମର ପୋଡା ଲମ୍ବା ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ 400 ରୁ 600 ବିନ୍ ଅମଳ ହୁଏ | ଏହାର ପୋଡଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ pick ଚାମଚ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ରୋହିତ :: ଏହି କିସମର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ପ୍ରାୟ 5 ରୁ 6 ମାସ ପରେ ଅମଳ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ପୋଡା ବର୍ଷରେ ଦୁଇଥର ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ | ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ପରେ 8 ରୁ 10 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହି କିସମର ପୋଡା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଏବଂ 40 ରୁ 60 ସେମି ଲମ୍ବା | ବାଇଗଣର ମାଂସ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ନରମ ଅଟେ | ଗୋଟିଏ ଗଛରେ 40 ରୁ 125 ବାଇଗଣ ଅମଳ ହୁଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ମୋରିଙ୍ଗା ବୁଣିବା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହା ଦ୍ other ାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କିସମର ଡ୍ରମ୍ଷ୍ଟିକ୍ ଚାଷ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଭଲ ଅମଳ ପାଇପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର |

Soumya Priyam

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ