पोस्ट विवरण
User Profile

ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନର ଲାଭ

सुने

ଜଳସେଚନ ଦ୍ plants ାରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେରକୁ ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁନ୍ଦା ଦ୍ୱାରା ଜଳସେଚନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଜଳସେଚନର ଅନେକ ସୁବିଧା ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ବୁନ୍ଦା ଜଳସେଚନର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନର ଲାଭ

  • ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଜଳସେଚନ କରି ଆମେ 30 ରୁ 60 ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବା |

  • ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜଳ ଅଭାବ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଜଳସେଚନ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭଲ ଫସଲ ମିଳିପାରିବ |

  • ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ ସହିତ ସାର ମଧ୍ୟ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଜଳ କେବଳ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ଚେରକୁ ଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜମି ଶୁଖିଲା ରହିଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, କ୍ଷେତରେ ତୃଣକ ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ |

  • ତୃଣକ ହ୍ରାସ ହେତୁ ମାଟିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଫସଲ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହା ଫସଲର ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ |

  • ଜଳସେଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଯାଏ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଡ୍ରପ୍ ଜଳସେଚନ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ସୂଚନା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହ can ୍ଚିପାରିବ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

Soumya Priyam

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ