पोस्ट विवरण
User Profile

ଧାନ ଫସଲରେ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ |

सुने

ଯଦି ଆପଣ ଧାନ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଅମଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଧାନ ଗଛରେ ଅନେକ ରୋଗ କବକ ଦ୍ and ାରା ହୁଏ ଏବଂ କେତେକ ରୋଗ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ | ଧାନ ଫସଲର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇବା |

ଧାନ ଫସଲରେ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ |

  • ଖଇରା ରୋଗ: ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଜିଙ୍କ ଅଭାବ ହେତୁ ଖାଇରା ରୋଗ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା ସହିତ ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଆକାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଗା dark ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ | ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏକର ଜମିରେ 400 ଲିଟର ପାଣିରେ 2 କିଲୋଗ୍ରାମ ଜିଙ୍କ ସଲଫେଟ୍ ଏବଂ 1 କିଲୋଗ୍ରାମ ଚୂନ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଜିଙ୍କ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକର ଜମିରେ 3 ରୁ 4 କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜ organic ବ ଜିଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

  • ଜଫି ରୋଗ: ସାଧାରଣତ ,, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଉଦ୍ଭିଦ ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରତିରୋପଣର ପ୍ରାୟ 30 ରୁ 40 ଦିନ ପରେ ଘଟିଥାଏ | ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ପତ୍ରରେ ଧୂସର ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଦାଗର ଆକାର ବ increases େ ଏବଂ ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ଏକାଠି ହୋଇ ସମଗ୍ର ପତ୍ର ଉପରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ | ଏହା ପତ୍ରଗୁଡିକ ଜଳୁଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ରୋଗରୁ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 2 ଗ୍ରାମ ଥିରାମ ସହିତ ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଫସଲରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏକର ଜମିରେ 200 ଲିଟର ପାଣିରେ 200 ମିଲି କାର୍ବେଣ୍ଡାଜିମ୍ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

  • ଫୋଲିୟର୍ ବ୍ଲାଇଟ୍ ରୋଗ: ଏହା ଏକ ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ | ଏହି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ତଳ ଅଂଶ କ୍ଷୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ, କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା 4 ଗ୍ରାମ ସହିତ ମଞ୍ଜି ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ଧାନ ନର୍ସରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୃଷକ ବନ୍ଧୁମାନେ ମଧ୍ୟ ଧାନ ଫସଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

Soumya Priyam

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ