पोस्ट विवरण
User Profile

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ |

सुने

ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଫସଲଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏହି ମାସରେ ଭଲ ଅମଳ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଆପଣ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭଲଭାବେ ପ read ନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି, ଆପଣ ମାଟିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ |

  • ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷା: ଉଚ୍ଚମାନର ଫସଲ ପାଇବା ପାଇଁ 3 ବର୍ଷରେ ଥରେ ମାଟି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଗହମ ଅମଳ ପରେ, ଯେତେବେଳେ କ୍ଷେତ ଖାଲି ହୋଇଯାଏ, ସେତେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଟି ନମୁନାକୁ କ୍ଷେତରୁ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଆମକୁ ମାଟିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଆମେ ମାଟିର କ୍ଷାର, ଲୁଣିଆତା, ଅମ୍ଳତା ଇତ୍ୟାଦିରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବା |

  • ସବୁଜ ଖତ ଫସଲର ଚାଷ: ମାଟିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସବୁଜ ଖତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | ରବି ଫସଲ ଅମଳ କରିବା ପରେ ଏବଂ ଖରିଫ ଫସଲ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଖାଲି ପଡିଆରେ ଗା cow, ମୁଙ୍ଗ, ଧନଚା ଇତ୍ୟାଦି ଚାଷ କରନ୍ତୁ | ଖରିଫ ଫସଲ ବୁଣିବାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସବୁଜ ଖତ ଫସଲ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ଷେତରେ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହା ମାଟିରେ ଅନେକ ମାଇକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ୍ର ଅଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରେ |

  • ମୁଙ୍ଗ: ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଙ୍ଗ ବୁଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ବିଳମ୍ବରେ ବୁଣନ୍ତୁ | ଠିକ୍ ସମୟରେ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଫସଲରେ ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ତୃଣକ କରନ୍ତୁ | ଏହି ସମୟରେ ମୁଙ୍ଗ ଫସଲରେ ଧଳା ମାଛିର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି | ଫସଲକୁ ଧଳା ମାଛିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, 50 ମିଲି ମିଟର ଦେଶ ହକକୁ 150 ଲିଟର ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | (ଏହି ପରିମାଣ ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ |)

  • ପପାୟା: ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସ ପେପର ନର୍ସରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଯଦି ମଞ୍ଜି ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଚିକିତ୍ସା କର | ଚିକିତ୍ସିତ ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ଭୂମି ପୃଷ୍ଠରୁ 3 ରୁ 5 ସେମି ଉଚ୍ଚରେ ଶଯ୍ୟାରେ ବୁଣନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟ 10 ସେମି ଦୂରତା ଏବଂ 1 ସେମି ଗଭୀରତାରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ପ Read ଼ନ୍ତୁ:

  • ଏଠାରୁ ମାଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

Somnath Gharami

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ