पोस्ट विवरण
User Profile

ଗହମ ଅମଳ କରିବା ପରେ କ୍ଷେତର ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିବ |

सुने

ଅନେକ ଥର, ଗହମ ଅମଳ ପରେ କୃଷକମାନେ ମୁଙ୍ଗ, ଧନଚା ଇତ୍ୟାଦି ଫସଲ ବୁଣନ୍ତି | ଏହି ଫସଲର ଚାଷ ମାଟିର ସାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଫସଲ ଚାଷ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଗହମ ଅମଳ କରିବା ପରେ ଏବଂ ଧାନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ କ୍ଷେତରେ ଗଭୀର ହଳ କରନ୍ତୁ | ଗଭୀର ହଳ କରି କିଛି ଦିନ କ୍ଷେତକୁ ଖାଲି ଛାଡିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ଗଭୀର ହଳ କରିବାର ଉପକାର ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

ଗଭୀର ହଳ କରିବାର ଲାଭ |

  • ଗହମ ଅମଳ ପରେ, ଅନ୍ୟ କ crop ଣସି ଫସଲ ଚାଷ ନହେଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତ ହଳ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଅତିକମରେ 12 ଇଞ୍ଚ ଗଭୀରରେ ହଳ କରନ୍ତୁ |

  • ହଳ କରିବା କ୍ଷେତରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଫସଲର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ |

  • ଅନେକ ତୃଣକର ଲମ୍ବା ମୂଳ ଅଛି | ଏହା ମାଟିରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ବାସ କରେ | ତେଣୁ ଏହିପରି ତୃଣକକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଗଭୀର ହଳ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସହଜରେ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ |

  • ଅନେକ ମୃତ୍ତିକା ଜନିତ ରୋଗ, ଫଙ୍ଗଲ୍ ରୋଗ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଗଭୀର ଚାଷ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଗଭୀର ହଳ କରିବା ପରେ, କ୍ଷେତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କବକ ଏବଂ କୀଟଗୁଡିକ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

  • ବର୍ଷା ଜଳ ଧରିବା ପାଇଁ ମାଟିର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଏହା ଜଳସେଚନ ସମୟରେ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

  • ଗଭୀର ହଳ କରିବା ଏବଂ କ୍ଷେତକୁ କିଛି ଦିନ ଖାଲି ରଖିବା ପରେ, ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ କ୍ଷେତର ମାଟି ଭଜା ହୋଇଯାଏ | ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ |

  • ଗଭୀର ହଳ ହେତୁ କ୍ଷେତରେ ବ୍ୟବହୃତ ଖତ ମାଟିରେ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ |

  • ଲୋମ ମାଟିରେ ବିହନ ଅଙ୍କୁର ସହଜ |

  • ଉଦ୍ଭିଦ ମୂଳ ଭଲ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ |

  • କ୍ଷେତର ମାଟିରେ ବାୟୁ ପ୍ରବାହରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହି ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ବନ୍ଧୁ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର | କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହ |

Somnath Gharami

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ