पोस्ट विवरण
User Profile

ଖରିଫ ଋତୁରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥବା କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି |

सुने

ଭାରତରେ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଧାନ, ମକା, ବାଜରା,ମୁଗ,ସୋୟାବିନ୍, ଚିନାବାଦାମ ଏବଂ କପା ଚାଷ କରାଯାଏ | ଏହି ଫସଲଗୁଡିକ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଫସଲ ପାଚିବା ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ପରିବେଶ ଆବଶ୍ୟକ | ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଖରିଫ ଫସଲ ଜୁନ୍ ରୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବୁଣାଯାଏ, ଯାହା ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଚିଯାଏ | ଖରିଫ ଫସଲରେ ବୁଣିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯାହା ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ମୂଲ୍ୟ, ଶ୍ରମ ଏବଂ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ମେସିନ୍ଗୁଡ଼ିକ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୁଣିବା ଏବଂ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଏବଂ ଆକାରର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ବ୍ୟବହାର ଅନୁଯାୟୀ ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରରତା ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଫସଲର ଚାଷକୁ ସହଜ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଋତୁରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥବା କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଖନ୍ତୁ |

  • ମାଟି ଉପରତଳ କରିବା ମେସିନ୍ (ଏମବି ହଳ): କ୍ଷେତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏହି କୃଷି ଯନ୍ତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହା ମାଟି ହାଣିବା ଏବଂ ଉପରତଳ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଜମିର ପ୍ରକାର  ଏବଂ ପଶୁ ଶକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଆକାର ଏବଂ ଆକୃତିରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି | ଗଭୀର ହଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପକରଣଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ |

  • କଲ୍ଟିଭେଟର : ଏହି ଉପକରଣଟି ହଳ କରିବା ପରେ କ୍ଷେତରେ ଥିବା ଢେଲା ଭାଙ୍ଗିବା, ଚେରଗୁଡିକକୁ ଉପରକୁ ଆଣିବା ଏବଂ ଧାଡି ଫସଲରେ ତୃଣକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ |

  • ହେରୋ : କ୍ଷେତରୁ ତୃଣକ ଏବଂ ମୂଳ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଏହି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ମାଟିକୁ ଫପ୍ସା କରିବା ଏବଂ ମାଟିରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ |

  • ପଡଲର୍ : ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପକରଣ, ଯାହା ଧାନରେ ତୃଣକ ନଷ୍ଟ କରିବା, ଭୂମି ଭିତରେ ଜଳ କ୍ଷରଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଧାନ ଗଛ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

  • ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚାଳିତ ବିହନ ଏବଂ ସାର ବୁଣିବା ଯନ୍ତ୍ର : ଏହି ଉପକରଣର ସାହାଯ୍ୟରେ ଜମିରେ ସଠିକ୍ ଗଭୀରତାକୁ ମଞ୍ଜି ଏବଂ ସାର ପରିବହନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ମେସିନ୍ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୭ ରୁ ୧୩ଟି ଧାଡିରେ ବୁଣିପାରେ | ଧାଡିଗୁଡିକର ବ୍ୟବଧାନ ଫସଲ ଅନୁଯାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏହାକୁ ପଢନ୍ତୁ  :

ଉପରୋକ୍ତ ସୂଚନା ଉପରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ କମେଣ୍ଟ ବକ୍ସରେ ଲେଖି ଆମକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ |ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ସୂଚନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ |କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ସୁଚନା ପାଇଁ ଦେହାତ ସହିତ ଯୋଡିହୋଇ ରୁହନ୍ତୁ

Pramod

Dehaat Expert

13 May 2022

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ