पोस्ट विवरण
User Profile

ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ଦେଶରେ ଅନାହାର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ କି?

सुने

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପଙ୍ଗପାଳର ବୟସ ମାତ୍ର 90 ଦିନ। ବାୟୁରେ ପ୍ରାୟ 5000 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏହି ପଙ୍ଗପାଳଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ଦୁଇଗୁଣ ଓଜନ ଖାଇ ପାରିବେ | ଭାରତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଙ୍ଗପାଳ ଆଫ୍ରିକାରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କେତେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଫ୍ରିକାରେ ସେମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଆମ ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ, ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଲୋଭିତ ହୋଇପାରିବା କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଆରାମ ଦେବ |

  • ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଆମ ଦେଶର ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି, ଯାହା ଫୁଡ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |

  • ପଙ୍ଗପାଳର ସଂକ୍ରମଣ ରବି ଫସଲରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଏ | ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାଗର କୃଷକମାନେ ରବି ଫସଲ ଅମଳ କରିସାରିଛନ୍ତି।

  • ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫସଲ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

  • ପଙ୍ଗପାଳର ଆକ୍ରମଣକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ sp ଷଧ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ଆମ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନାହାର କିମ୍ବା ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପରି ପରିସ୍ଥିତିର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ତଥାପି, ଆମେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ଯେ ପଙ୍ଗପାଳ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

Soumya Priyam

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ