पोस्ट विवरण
User Profile

ସବୁଜ ଧନିଆର ଉନ୍ନତ କିସମ |

सुने

ଏହି season ତୁରେ କୃଷକମାନେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଧନିଆ ଚାଷ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ | ଏହାର ପତ୍ର କିମ୍ବା ଶସ୍ୟରେ ଅନେକ medic ଷଧୀୟ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଭରପୂର ଧନିଆ ଚାଷ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଧନିଆର କିଛି ଉନ୍ନତ କିସମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଉନ୍ନତ କିସମ |

  • ଜିସି ୨ (ଗୁଜୁରାଟ ଧନିଆ)): ସବୁଜ ପତ୍ର ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ | ଏହାର ପତ୍ର ଗା dark ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | ଏହି ବିବିଧତା ପରିପକ୍ୱ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 110 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରି ପ୍ରାୟ qu କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ମିଳିଥାଏ |

  • ହିସାର ସୁଗନ୍ଧ: ଏହି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା | ଏହା ସହିତ ଏହାର ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର | 120 ରୁ 125 ଦିନ ବୁଣିବା ପରେ ଫସଲ ପରିପକ୍ୱତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଫସଲ ଏକର ଜମିରେ 7.5 ରୁ 8.4 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ କରେ |

  • RCR 41: ଯଦି ଆପଣ ପତ୍ର ପାଇଁ ଧନିଆ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ କିସମ | ଏହାର ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ଛୋଟ | ବିହନ ବୁଣିବା ପରେ ଫସଲ ପରିପକ୍ୱ ହେବା ପାଇଁ 130 ରୁ 140 ଦିନ ଲାଗେ | ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରାୟ 8 କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ |

  • ପ୍ୟାଣ୍ଟ ହରିଟମା: ଏହି ବିବିଧତା ଉଭୟ ସବୁଜ ପତ୍ର ଏବଂ ଶସ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଶସ୍ୟଗୁଡିକ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆକାରରେ | ବିହନ ବୁଣିବାର ପ୍ରାୟ 110 ଦିନ ପରେ ପାଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏକର ଜମିରେ to ରୁ qu କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିସମର ଧନିଆ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଥିରେ କିସମଗୁଡିକ JD 1, CS 6, Simpo S 33, Kumbhraj, RCR 446, RCR 728, RCR 684, ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କୃଷକ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ମନ୍ତବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଆମକୁ ପଚାର |

Soumya Priyam

Dehaat Expert

21 September 2021

शेयर करें
banner
फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ

फसल चिकित्सक से मुफ़्त सलाह पाएँ